1291 aug.1-jén összeült három Kanton-tulajdonos és az öri hari helyett örök barátságot kötöttek. Egymás mellett jóban és rosszban. És ez annyira sikeres volt hogy megtetszett a többi földesuraknak is és szép sorjában csatlakoztak. Aztán együtt már ügyesebben tudták visszaverni a Habsburgokat - akiknek ősi és eredeti vára itt van - hogy egész Ausztriáig kergették őket és nem lettek Habsburg gyarmat. Sőt az összefogás erejével végül még köcsög Napoleont is vissza tudták verni, ami annyira megtetszett a pápának - aki akkor nagyon utálta a franciákat - mert nemrég szabadult az avigioni fogságból - hogy felkérte a svájciakat testőrnek. Azóta is a Svájci Gárda őrzi a pápát. Na de szóval ami elindult 1291-ben, nem is állt meg a 3 kanton határán, hanem szép sorjában - demokráciaexporttal - a környező kantonokat meggyőzték és folyamatosan és legfőképp önként csatlakoztak a Conföderacio Helveticahoz. (innen Svájc autós jelzése is: CH) 1332-ben, 1351/52/53-ban, 1481-ben, 1501-ben, 1803-ban és utoljára 1815-ben a francia határhoz közeli Neuchatel, Valais és Geneve kantonok csatlakoztak így lettek 23-an, de ma már 26-an vannak, mert pár nagy kantont felosztottak, például Bern kantonból lett Bern és Jura , míg Basel kantonból Basel-landschaft és Basel-Stadt. Meg Appenzellert is 2 részre szedték, valszeg a sajton veszhettek össze, mert most ez a 2 kanton a legkisebbek közé tartozik.Tehát így lett augusztus 1-je Svájc szülinapja.És hogy miért is hasonlít Magyarország szülinapjára!
Mert aug.1. után (kantontól függően) még 1-2 hete van a z iskolásoknak, aztán kezdődik a tanulás. Mert aug.1 után elromlik az idő és nincs meleg, hanem kezdődnek az őszi esők.
Mert a városokban és a falvakban a nap fénypontja az esti tüzijáték, ami idén is esővel ért véget. Hát nem elég ennyi párhuzam, akkor még folytatom.
Ezen a napon legális a petárda és a házi tüzijáték, tényleg az egész városban puskapor szag volt.
Délután kirakodóvásár van, folyik a sör meg a Brautwurst és és és ...
ez egyben az új kenyér ünnepe is.
Ilyenkor illik venni a direkt az erre az alkalomra sütött vekniből, beletűzni a svájci zászlót és ezt fogyasztani augusztus (20-án) 1-én. Egyébként finom kenyér, kicsit a kalácsra hajaz, de nem édes, se nem sós, fűszeres hegyi appenzelleri sajtokkal pont ideális.Fellobogózzák a hidakat, tartanak politikai beszédeket, amit egy jeltolmács is fordít folyamatosan és nagyon sok ablakba kirakják a svájci zászlót meg a kanton zászlóját/címerét. Mi lenne, ha Mo.-n vki kirakná a magyar zászlót 20-án: "mit magyarkodsz köcsög" szólnának hozzá.
Ja és párhuzam még, hogy a svájciak is sajnálják, ha ez az ünnep hétvégére és nem munkanapra esik, érthető okokból.
Aztán szokás még errefelé óriási tüzeket raknia hegyekben, afféle "paraszt tűzzel játszás". Régen tán ilyenekkel üzengettek egymásnak. Mára ebből szép nagy tüzek hagyománya maradt, tényleg látványos, ahogy a hegyoldalakban itt is, ott is felgyullad egy-egy ilyen óriási tűz. A tüzijáték a felejthető kategóriába tartozna, de hála a hegyeknek meg a völgynek, egy-egy robbanás percekig visszahangzik és olyat szól, hogy csöng utána a füled. És ha nem süketültél meg, akkor a végén még "elvakítanak"! Ezt nem értettem, hogy a tüzijáték végét miért 3 atomvillanás zárja le; sikerült belenéznem és utána még percekig nem láttam semmit sem.
Kur@ nagyot szólt és villant, hogy tényleg nem tudtam hova tenni; ez most tervezett volt, avagy csak vmi besült rakéta. De a 3. után felkapcsolták a villanyt és vége volt a bulinak.Jó volt na.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése