2010. máj. 23.

Energia másképp

Kaptam ma villanyszámlát. Furcsállottam először hogy a gázfogyasztásunkat is beleszámolták, de aztán jobban megnéztem a számlát.

A következőképpen épül fel:
a városi szolgáltató (víz, gáz, villany, szemétszállítás, stb. kihagytam vmit?) elküldi a kimutatást, hogy mennyi villanyt és mennyi gázt fogyasztottam. A gázt átszámolják kWh-ba, azaz 1 m3 gázból mennyi áramot tudtak volna csinálni egy erőműben. Aztán fogják a villanyfogyasztást és az átszámított gázfogyasztást, összeadják és kiszámlázzák mint villanyfogyasztás. Ettől a ponttól kezdve pedig mindegy, hogy árammal brikettel gázzal vagy kozmikus sugárzással fűtesz otthon vagy csinálod éppen a vasárnapi ebédedet, mert egységára van a "munkának" mégpedig kWh-ban kifejezve.

Most akkor gondoljunk bele:
van egy házam és villannyal fűtöm, minden szobában külön fűtőtest és minden szobában úgy állítom be a hőmérsékletet, ami nekem ott komfortos.
Nincs extra gázcső kiépítés, nincs kémény, nincs kéményseprési díj (és bürokrácia, csúszópénz, stb.), nincs gázóra-leolvasás, nincs sok minden. Tiszta megtakarítás.
Aztán nincs gázkazán sem, nincs kazánház és gázszerelő sem.
Csak egy elektromos fűtőszál van (a falban, a plafonban, a padlóban) és kész.
Most akkor melyik éri meg jobban?
Természetesen ehhez az kell, hogy az energiának egységes ára van a városban. És azért csak a városban, mert ha a városnak van egykicsi ját vízerőműve, tehát az az érdeke, hogy az abban termelt áramot teljesen ki tudja használni és eladni. Amelyik városnak nincs kis saját erőműve, ott valszeg drágább az energia.

Most akkor gondoljunk bele...

Nincsenek megjegyzések: